O wschodach mówimy, kiedy pędowa część młodych roślinek zaczyna być widoczna nad powierzchnią gleby. U zbóż faza ta zaczyna sie od tak zwanego szpilkowania, kiedy w rządkach wysiewu widać koleoptyle i wychylające sie z nich pierwsze listki. Zboża, w przeciwieństwie do innych roślin, na przykład bobiku, początkowo nie wykształcają łodyg tylko po kilka liści.
Kiedy części roślin zawierające chlorofil znajdą się nad ziemią i uzyskają dostęp do światła słonecznego, siewki rozpoczynają fotosyntezę i stają się niezależne od zapasów pokarmu z nasienia.
Kiełkowanie i wschody roślin strączkowych
Rośliny strączkowe o liściach trójlistkowych (np. soja) lub dłoniastozłożonych (łubiny) w czasie wschodów wyciągają liścienie nad powierzchnię gleby (wydłuża się część podliścieniowa). Liścienie zielenieją i prowadzą fotosyntezę. W przypadku roślin strączkowych o liściach parzysto pierzastozłożonych (groch, wyka, bobik) liścienie pozostają w glebie, bo wydłuża się część nadliścieniowa. Liścienie są źródłem składników pokarmowych dla siewki, ale […]